Start-up a księgowość. Z czym to się je?

start-up-a-ksiegowosc-z-czym-to-sie-je-1

Start-upy to nowe małe przedsiębiorstwa, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku. Zazwyczaj tworzone są przez osoby młode i jeszcze niedoświadczone w biznesie oraz wszystkich formalnościach z nim związanych. Szczególnym problemem może okazać się prowadzenie księgowości.

Młodzi ludzie na rynku z własnymi małymi firmami to ostatnimi czasy popularne zjawisko. Mimo szczerych chęci i zapału często nie mogą sobie poradzić z kwestiami czysto finansowymi związanymi z rozliczeniami i prowadzeniem księgowości. Dziś zastanowimy się, co mogą zrobić osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z własną działalnością gospodarczą, by księgowość ich nie przerosła.

Oto pomysły na księgowość dla start-upów:

  1. Zainwestuj w program do samodzielnej księgowości.

Młodzi ludzie silnie przywiązani są do rozwiązań internetowych i mobilnych. Nic więc dziwnego, że wiele start-upów stawia na rozwiązania nowoczesne i oparte na technologii. Coraz częściej wybierają programy do prowadzenia księgowości online (np. https://www.taxomatic.pl), które znacznie ułatwiają pracę, oszczędzają czas i przede wszystkim – pieniądze. Młodzi ludzie uczą się dzięki nim prowadzenia baz danych i rozliczania się z urzędami. Ponadto nie muszą martwić się sytuacją prawną i nowe ustawy prawa podatkowego. Tego typu programy bowiem są na bieżąco aktualizowane.

  1. Popytaj o księgowego wśród znajomych.

samodzielna księgowośćJeśli nie czujesz się na siłach, by samemu zajmować się księgowością w swojej firmie – popytaj znajomych o kogoś, kto może to zrobić za Ciebie. Na pewno zapłacisz mniej niż przy poszukiwaniu prawdziwego księgowego. Może któryś z Twoich przyjaciół studiuje finanse i chciałby spróbować swoich sił? A może Twoja ciocia jest księgową i w zamian za pomoc w domu mogłaby wystawić Ci kilka faktur? Możliwości jest wiele.

  1. W ostateczności postaw na profesjonalistów.

Jeśli dwa poprzednie pomysły nie są dla Ciebie – pozostaje Ci ostatnia kwestia. Możesz zatrudnić księgowego z prawdziwego zdarzenia lub oddać swoje sprawy biuru rachunkowemu. Opcja ta jednak jest bardzo nieopłacalna – szczególnie dla start-upów, które przecież dopiero zaczynają się rozwijać. Pensja księgowego to kilka tysięcy złotych miesięcznie. Wynagrodzenie dla biura rachunkowego – kilkaset złotych za dany pakiet usług. Dla porównania – zakup programu Taxomatic na miesiąc z pełnym wachlarzem możliwości wyniesie nas jedynie 99 złotych netto.