Parking – biurowcowy luksus czy podstawa?

multi-storey-car-park-2705368_960_720

W polskich metropoliach powstaje z roku na rok coraz więcej budynków biurowych, w których swoje siedziby zakładają firmy nie tylko nasze ojczyste, lecz również światowe. Inwestorzy  starają się zadbać zarówno o nowych pracowników swoich obiektów, jak i o ich… samochody!

Projektanci najbardziej prestiżowych biurowców w Polsce dbają o najmniejszy szczegół, jeżeli chodzi i budowę i rozplanowanie strategiczne parkingów dla swoich biznesowych klientów. W takim samym smaku stworzone zostały na przykład budynki Imagine Łódź, które to z impetem wkroczyły na arenę polskiego biznesu.

Warto jednak zastanowić się, jakie cechy powinien spełniać dobry parking stworzony z myślą o pracownikach biur i korporacji.

parking

Po pierwsze – powinien być on umiejscowiony jak najbliżej miejsca pracy. Częstą praktyką stosowaną w kompleksach biurowych jest łączenie budynków z parkingiem. Odbywa się to na różnych zasadach – w niektórych przypadkach parkingi budowane są pod ziemią, dając swoim użytkownikom komfort nieprzemieszczania się po dworze, tylko zjechania w dół windą. Drugim najbardziej popularnym lokalizowaniem garaży jest typowa „dobudówka”, a więc parking, który sprawia wrażenie doklejonego do głównego gmachu biurowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest znaczne powiększenie liczby miejsc parkingowych. A jeśli już o liczbach mowa…

…dobry parking biurowcowy powinien posiadać możliwie jak największą liczbę miejsc parkingowych. Najlepiej kilkaset, choć ilość ta i tak uzależniona jest od wielkości obiektu oraz ilości pracowników. Dobry rozwiązaniem w tym wypadku są parkingi kilkupiętrowe, w których zmieścić się może więcej pojazdów. Co ciekawe – oferują one nie tylko miejsca dla samochodów, ale również dla motocykli oraz rowerów. Ale to kolejny punkt.

parking kilkupiętrowy

Różnorodność, jaką zaoferować może parking, zamyka się w możliwościach, jakie otwiera przed zmotoryzowaną grupą pracowników. Odpowiedni parking biurowcowy powinien dawać swoim użytkownikom opcje pozostawiania nie tylko aut. Otwartość na cyklistów i motocyklistów jest jak najbardziej w cenie i zjedna sobie wielu miłośników dwukołowców.

Niezaprzeczalnym plusem parkingów przy biurach jest zadaszenie. Ochrona przed deszczem, śniegiem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak najbardziej działa na korzyść wizerunku inwestora, który podjął się stworzenia kompleksu biurowego.