Osoby niepełnosprawne w pracy – jak przystosować biuro?

wózek inwalidzki niepełnosprawny pracownik

Kwestia osób niepełnosprawnych w miejscach pracy jest coraz częściej poruszanym problemem w mediach oraz przez pracodawców. Trzeba pamiętać, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich wymagają kilku ułatwień w biurze. Jakich?

Bardzo często osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach, są bardzo dobrymi specjalistami w swoich branżach. Wielu przedsiębiorców zauważyło już z jak dużymi korzyściami wiąże się dostosowywanie biur pod kątem potencjalnych pracowników z niepełnosprawnością. Poza oczywistymi zaletami wizerunkowymi i finansowymi, najważniejsza wydaje się być zaleta związana z kwalifikacjami takich osób. Zatrudnianie ich może bowiem przynieść sporo dobrego firmom, co dało się już zauważyć na przykładzie branży IT i komputerowej.

Na co więc warto zwrócić uwagę, chcąc dostosować biuro do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

praca biurowa, biuro, kobieta, wygodne biurko

Odpowiednie miejsce pracy przy biurku

Na początku skupmy się na podstawowych kwestiach takich jak biurko i jego układ. Ważne jest, aby wyposażyć nasze biura w biurka o regulowanej wysokości. Dzięki temu zarówno pełnosprawny jak i niepełnosprawny pracownik będą mogli wygodnie przy nim pracować bez narażania kręgosłupa na szwank. Również oświetlenie biurka jest bardzo ważne – jeśli mamy do czynienia z lampkami, postarajmy się, by były one dostępne na wyciągnięcie ręki – tak, aby można było nimi manipulować, włączać i wyłączać bez najmniejszego problemu.

Szafki z dokumentami – łatwo dostępne

To, że wszelkiego rodzaju szafki oraz półki, na których znajdują się potrzebne do pracy segregatory i dokumenty, jest logiczne. Powinny być one umieszczone na takiej wysokości, aby niepełnosprawni pracownicy mogli samodzielnie wydobyć z nich to, co aktualnie jest im niezbędne do dalszej pracy. Dlatego właśnie lepiej stawiać na stojące i niższe regały niż wysokie kolumny.

biuro aranżacja firma pracownicy

Poruszanie się po biurze również jest istotne

Nikt z nas nie lubi być hamowany i uwięziony. Dlatego zadbajmy również o to, aby nasi niepełnosprawni pracownicy nie musieli się tak czuć. Ustawmy meble w gabinecie tak, by nie wadziły one podczas jazdy wózkiem inwalidzkim. Zadbajmy również o to, by niepełnosprawni nie mieli problemu z otwieraniem drzwi. Dobrą opcją może być tu zamontowanie długiej „poręczy” na odpowiedniej wysokości drzwi, która automatycznie będzie je otwierać.