Najpopularniejsze tendencje w projektowaniu biur

Nie należy liczyć na to, że sama praktyczność wystarczy, aby biuro prezentowało się w sposób efektywny. Każdego roku powstaje coraz więcej trendów dotyczących aranżacji przestrzeni pracowniczych, a wszystko to w celu stworzenia miejsca, które jak żadne inne uwolni w ludziach pokłady kreatywności i wydajności. Firmy, świadome tego stanu rzeczy, coraz chętniej sięgają po nietypowe rozwiązanie designerskie. W poniższym artykule przestawione zostały najpowszechniej spotykane tendencje w przypadku projektowania biur.

Im więcej zieleni tym lepiej

Projekty nieodzownie kojarzące się z naturą ponownie wracają do łask. Można to zauważyć w domach, przestrzeniach komercyjnych i przede wszystkim w miejscach pracy. Jedną kwestią jest inspirowanie się przyrodą, a drugą wykorzystanie przyjaznych naturze materiałów. Zieleń oraz kojarzące się z ziemią barwy są odpowiedzią na naturalną tęsknotę za naturą, w której chcemy odnaleźć spokój. Innym tego przykładem jest korzystanie z rdzawych odcieni, mocno inspirowanych glebami ferralitowymi. Takie wzornictwo charakteryzuje się również motywami roślinnymi o imponujących rozmiarach. Nie wspominając o wykorzystaniu żywej przyrody w postaci kwiatów czy małych drzewek, tak skonstruowana przestrzeń pracownicza ma zbawienny wpływ na samopoczucie.

Postawienie na tekstury

Tekstury są świetnym dodatkiem do wnętrz stawiających na surowość i minimalizm. Można je wykorzystać w charakterze tkanin akustycznych na ścianach, generujących uczucie ciepła i komfortu. Są również praktyczne, a to ze względu na ich wyciszające właściwości, sprzyjające pracy wymagającej intensywnego skupienia. Do tego należy dołożyć wszelkiego rodzaju dywany czy kosze.

Activity Based Working

Pracodawcy coraz wyraźniej dostrzegają to, że w zależności od obowiązków potrzebny jest różny poziom skoncentrowania w trakcie pracy. Pomysłem łączącym się z tym zapotrzebowaniem jest aranżacja przestrzeni w stylu Activity Based Working. Dostosowuje on projekt wnętrza do szerokiego przekroju zadań pracowniczych. Jest to możliwe dzięki wydzieleniu poszczególnych stref, takich jak ta przeznaczona do pracy w pełnym skupieniu, pobudzania kreatywności czy relaksowania się. W skutecznym wykorzystaniu takiej przestrzeni pomoże zwrócenie się ku technologiom mobilnym lub przesuwnym ściankom, transformującym pomieszczenia na życzenie.

Podsumowanie

Nie da się podważyć korzyści wynikających z przebywania w komfortowej, nowoczesnej siedzibie biurowej. Pomaga to w stworzeniu pozytywnego wizerunku firmy w branży, przyciągając tym samym nie tylko klientów, ale i najlepszych specjalistów.

 

Ciekawe pomysły na projekt biura znajdziemy na https://studioloko.pl/projektowanie-biur