Koszt kredytu i RRSO – co musisz wiedzieć i jak to obliczyć?

Pewnie każdy z Was wie, że kredyty gotówkowe w porażającej większości są obarczone dodatkowymi kosztami oraz oprocentowaniem. Bez nich banki nie zarabiałyby na udzielaniu pożyczek, co kłóciłoby się z ich sposobem działania. W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytania odnośnie RRSO, a także innych kosztów kredytu, które składają się na zobowiązanie, jakie będziemy musieli łącznie uiścić.

Będąc świadomym konsumentem usług bankowych, na pewno nie raz zdarzyło Ci się przeglądać oferty kredytów gotówkowych. Banki podają w swoich ofertach różnorodne wartości, które tylko z pozoru nic nam nie mówią. Jedną z nich jest RRSO, drugą – koszty kredytu takie jak prowizja. Warto wyjaśnić sobie, czym owe wartości są i w jaki sposób można je obliczyć we własnym zakresie.

RRSO – czego dotyczy w kredytach gotówkowych?

Jak podają źródła – skrót RRSO pochodzi od: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Informuje nas ona o wskaźniku, jaki przyjmie oprocentowanie naszego kredytu gotówkowego w perspektywie całego roku. RRSO zostało zdefiniowane przez ustawę o kredycie konsumenckim jako całkowity koszt kredytu.

Warto wiedzieć, że kiedy znamy RRSO (a banki muszą informację o nim uwzględnić w swojej ofercie), to możemy porównać propozycji różnych instytucji. Wskaźnik ten podaje się na tak zwanych reprezentatywnych przykładach, by ułatwić konsumentom zrozumienie sposobu jego działania i naliczania.

Inne koszty kredytu – jakie mogą być?

Decydując się na wnioskowanie o kredyt gotówkowy (czy też inny), warto również mieć na uwadze, że obarczony on będzie różnymi kosztami dodatkowymi. Rozumiemy przez nie wszelkiego rodzaju prowizje dla banku, opłaty administracyjne za udzielenie pożyczki, a także podatki i usługi dodatkowe (jeśli na takie się zdecydujemy – np. ubezpieczenie). Inne koszty kredytu poza oprocentowaniem samym w sobie występują w niemalże każdej ofercie kredytowej i trzeba się z tym liczyć.

Całkowity koszt kredytu gotówkowego obliczymy natomiast odejmując od ostatecznej kwoty, jaką mamy zapłacić, kwotę kredytu, jaką faktycznie dostaniemy na konto. Warto również wspomóc się kalkulatorem kredytowym – czasem bywa bowiem, że wybór typu rat (malejące, rosnące, stałe) może mieć wpływ na koszt kredytu. Kalkulator rat online (np. https://www.expander.pl/kalkulatory/kredytowe) w tym wypadku może okazać się bardzo pomocnym narzędziem, które ułatwi nam wybór najkorzystniejszej opcji.