Jak wygląda fiskalizacja kasy rejestrującej?

Absolutnie każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą zajmującą się sprzedażą dóbr i usług musi zaopatrzyć się w kasę fiskalną. Nie od tego praktycznie żadnych odstępstw! Warto jednak wiedzieć, że wybór interesującego nas modelu, to zaledwie początek znacznie mniej ważny element całego procesu. Znacznie ważniejszy kwestią jest fiskalizacja tego urządzenia, będąca niezbędnym działaniem. Na czym ona polega i jak ją wykonać? Pozwólcie, że wam pomożemy!

Podstawy wiedzy

Fiskalizacja kasy jest obowiązkowym i jednorazowym działaniem mającym na celu przygotowanie urządzenia do ewidencjonowania naszych transakcji. Krótko mówiąc, polega ona na zsynchronizowaniu pracy modułu fiskalnego z modułem pamięci fiskalnej kasy. Cały proces kończy się wydrukowaniem raportu dobowego. Wszystko musi być przeprowadzenie w takim terminie, aby móc korzystać z urządzenia w sposób prawidłowy i przede wszystkim – legalnym. Fiskalizacja kasy musi się odbyć poprzez wybrany przez nas serwis, który przez cały okres jej użytkowania będzie odpowiedzialny za wszystkie ingerencje w sprawy techniczne danego urządzenia.

Co dalej?

Po wykonaniu całej czynności, zarówno serwis, jak i my – przedsiębiorcy musimy zgłosić w ciągu tygodnia ten fakt Urzędowi Skarbowemu. Otrzymując wszystkie konieczne dokumenty takie jak zgłoszenie kasy fiskalnej, urząd przyporządkuje naszemu urządzeniu jeden, niepowtarzalny i unikalny numer ewidencyjny, dotyczący odpowiadającej mu książki serwisowej. Pamiętajmy jednak, że to nie wszystko! Cała ta kombinacja musi być naniesiona w sposób trwały na nasze urządzenie i być możliwa do łatwego odczytania. To, na jakie wyjście się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas, gdyż możemy to zrobić to przy pomocy markera permanentnego, naklejki czy nawet grawerowania na obudowie. Dopóki bez problemu można odczytać numer ewidencyjny, jest to zgodne z zasadami.

Podsumowanie

Fiskalizacja naszego urządzenia do ewidencjonowania sprzedaży jest absolutnie niezbędnym i obowiązkowym krokiem do zalegalizowania naszej działalności. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu rozpocząć nasz biznes. Pamiętajmy o tym, żeby nigdy nie próbować tego samodzielnie, gdyż zrobimy więcej złego, niż chcemy. Czasami lepiej oddać sprawy w ręce specjalistów!