Jak sprawdzić, czy kantor internetowy jest bezpieczny?

Mężczyzna siedzący przed komputerem, przeglądający portfel w poszukiwaniu obcej waluty

W obecnych czasach coraz więcej spraw – nawet tych najprostszych – załatwiać możemy za pośrednictwem sieci. Taki stan rzeczy wiąże się z wieloma korzyściami, ale jednocześnie nie jest wolny od wad. Jako jedną z nich najczęściej podaje się wątpliwe bezpieczeństwo systemu. Jak wygląda ta kwestia w przypadku kantorów internetowych i jak sprawdzić, czy dana platforma jest bezpieczna?

Przyjrzyj się stronie internetowej

Strona internetowa jest w stanie dostarczyć bardzo cennych informacji, które pomogą ocenić wiarygodność i bezpieczeństwo kantoru. Bardzo istotne jest, by witryna zawierała takie dane jak:

  • Dane kontaktowe: numer telefonu, adres e-mail, adres pocztowy;
  • Forma działalności;
  • Numery: NIP, KRS i ew. REGON;

Na podstawie powyższych danych można dowiedzieć się np. jak długo firma obecna jest na rynku lub czy jej działalność nie jest zawieszona. Koniecznie odszukaj także regulamin, w którym zawarte powinny być wszelkie warunki korzystania z serwisu.

Ekran komputera z napisem "Security" z kursorem myszki

Jeśli strona internetowa kantoru internetowego nie posiada wdrożonego certyfikatu SSL, w Twojej głowie powinna się zapalić czerwona lampka. Takie platformy nie są bezpiecznie. Kolejną ważną kwestią jest też sprawdzenie, jak wygląda sam proces transakcji (informacje na ten temat powinny być umieszczone w witrynie) – należy zwrócić uwagę na to, czy system wymaga podwójnej autoryzacji, np. za pomocą kodu otrzymanego w wiadomości SMS.

Sprawdź obecność kantoru w rejestrach nadzorczych

Klawiatura laptopa z malutkim pachołkiem z napisem "Caution"

Zgodnie z polskim prawem, każdy kantor stacjonarny powinien być zarejestrowany w polskim Rejestrze Działalności Kantorowej (RDK) prowadzonym przez Narodowy Bank Polski. Najlepsze kantory internetowe w Polsce (np. NORDIQA) decydują się jednak na rejestrację, co powinno być potwierdzeniem ich wiarygodności. To, czy dana platforma widnieje w RDK, sprawdzić można samodzielnie na stronie internetowej rejestru.

Wszystkie przedsiębiorstwa, które prowadzą świadczą usługi obejmujące różne formy płatności, powinny również być obecne w bazie Komisji Nadzoru Finansowego. O obecności tej też można dowiedzieć się za pomocą oficjalnej witryny.

Poszukaj opinii innych

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinieneś zrobić przed podjęciem decyzji o korzystaniu z usług danego kantoru internetowego. Opinie innych klientów pozwalają zapoznać się z tym, jak w rzeczywistości przebiega współpraca z daną platformą i czy naprawdę można jej zaufać. Warto poszukać informacji w różnych kanałach: na Facebooku, w opiniach Google, czy w recenzjach pisanych za pośrednictwem serwisów stworzonych specjalnie do tego celu.

Podsumowanie

Wbrew pozorom, ocena bezpieczeństwa danego kantoru internetowego nie jest taka trudna. Wymaga jednak odrobiny czasu i minimalnych umiejętności posługiwania się komputerem. Polecamy, by zawsze przyłożyć się do sprawdzania danej platformy – powierzamy jej nie tylko swoje pieniądze, ale także dane osobowe!