Elektrody: rutylowe, zasadowe czy kwaśne?

welder-3018425_1280

Spawanie polega na łączeniu ze sobą dwóch elementów – najczęściej metalowych. Spawanie elektryczne używa do tego tak zwanych elektrod, których trzy rodzaje dziś przedstawimy.

Każdy doświadczony spawacz wie, na czym polega spawanie elektryczne i czym są elektrody. Jednak nie tylko osoby zajmujące się spawaniem zawodowo mają z nim do czynienia. Również zwykli ludzie lub majsterkowicze z zamiłowania od czasu do czasu w swoim garażu muszą coś przyspawać. Stają wtedy przed wyborem pomiędzy różnymi rodzajami elektrod otulonych, a więc najpopularniejszych materiałów spawalniczych.

Najważniejszymi trzema elektrodami są: elektroda rutylowa, zasadowa oraz kwaśna. Jak kształtuje się specyfika każdej z nich? Do czego są stosowane i jak wygląda praca z nimi? Pora się przekonać!

1. Elektrody rutylowe – najbardziej uniwersalne

Nic dziwnego w tym, że to właśnie z elektrod rutylowych korzysta się najczęściej – ich uniwersalne zastosowanie pomaga w dylematach rodzących się w głowach majsterkowiczów. Warto pamiętać, że korzystanie z nich jest proste – nie wyklucza prawie żadnej pozycji spawania. Elektrody tego typu nie są narażone na nierówności w spoinie i pozwalają na proste pozbycie się powstałego żużlu. Chcąc korzystać z elektrod rutylowych, należy wiedzieć, że najlepiej sprawdzają się one przy łączeniu ze sobą elementów cienkich z wykorzystaniem krótkich łączeń. Jedną z niewielu wad tego typu elektrod jest na pewno obecność wodoru w spoinach, która może wpływać na szybsze pękanie spawów.

2. Elektrody zasadowe – wyższa szkoła jazdy

W przeciwieństwie do elektrod rutylowych – spoiny powstałe w wyniku spawania zasadowego nie są aż tak bardzo narażone na szwank. Ilość wodoru zawartego w takiej elektrodzie jest bowiem znacznie mniejsza. Aby jednak zminimalizować ryzyko powstania pęknięć, warto przed spawaniem elektrody osuszyć. Spawanie elektrodami zasadowymi dotyczy głównie grubych i masywnych metali, które mają za zadanie utrzymywać jakiś ciężar lub unieruchamiać konstrukcje.

3. Elektrody kwaśne – mniejsza trwałość, ale ładniejsze spoiny

Elektrody kwaśne można uznać za nieco słabsze w efektach od rutylowych. Spoiny powstałe w wyniku używania ich są bardziej narażone na pękanie i dziurawienie się. Główną ich zaletą jest natomiast gładkość i płaskość spawów. Mamy tu więc do czynienia z efektem dobrze wyglądającym estetycznie. Warto wiedzieć, że spawanie tego typu elektrodami może odbywać z użyciem zarówno prądu przemiennego jak i stałego.

Artykuły i materiały spawalnicze znajdziesz w hurtowni https://ekod.com.pl/oferta/materialy-spawalnicze/