Czym są tak zwane przesyłki drobnicowe?

delivery-truck-1177340_960_720

Mając na co dzień do czynienia ze sprawami szeroko pojętej logistyki, nie możemy sobie pozwolić na nieznajomość podstawowych terminów powiązanych z tym działem usług. Jednak kiedy jesteśmy ludźmi, którzy z logistyką spotykają się raz na przysłowiowy „ruski rok”, a w towarzystwie, w pracy czy nawet podczas naszych prywatnych zamówień padają nazwy, które niewiele nam mówią, możemy poczuć się niepewnie. Warto temu zaradzać i stopniowo uczyć się coraz nowszych rzeczy. Do zwrotów, które mogą wydać się problematyczne (aczkolwiek takimi wcale nie są!) można zaliczyć tak zwane przesyłki drobnicowe.

paczki przesyłkiPaczki i kategorie ich podziału

Jako ludzie żyjący w dobie komputerowej i zakupów on-line często korzystamy z usług firm kurierskich, przewozowych i transportowych. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo sektor ten jest urozmaicony i pełen różności. Warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów przesyłek, które można w nieskończoność dzielić na różne typy ze względu na różne ich parametry i właściwości. Głównymi zaś kryteriami podziału przesyłek są kryteria wielkości, wagi, kształtu i materiałów, z jakich zostały wykonane.  I w ten sposób spośród wielu innych rodzajów przesyłek możemy wyodrębnić tzw. przesyłki drobnicowe.

Drobnica – czyli co?

kurier paczkaCzym jednak takie przesyłki różnią się od innych? Po pierwsze – są mniejsze, zajmują mniej miejsca i można je przewozić normalnymi samochodami dostawczymi bez potrzeby zamawiania taboru ponadnormatywnego. Po drugie – są pakowane pojedynczo lub zbiorczo, ale z nastawieniem na osobność. Zazwyczaj w jednym samochodzie dostawczym znajduje się wiele różnych towarów drobnicowych o różnej wartości.

Transport drobnicowy to przede wszystkim usługi kurierskie. Warto wiedzieć, że niemalże w 99% przesyłki, które wiezie kurier, to przesyłki drobnicowe. Mogą to być na przykład telefony komórkowe, deskorolki, ubrania, laptopy, zabawki czy chociażby porcelanowe filiżanki.

Bezpieczeństwo to priorytet

Jak widać – produkty przewożone transportem drobnicowym są różnej maści. Dlatego każdy powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony przez zniszczeniami. Do tego celu stosuje się przeróżne techniki – np. foliowanie, układanie w określony sposób w bagażniku samochodu, używanie folii bąbelkowej, związywanie kartonów sznurkami czy sklejanie ich specjalną bardziej wytrzymałą taśmą.

Warto zapamiętać te wszystkie informacje, na pewno w przyszłości okażą się one przydatne. Szczególnie, że każdy z nas ma na co dzień do czynienia z transportem drobnicowym, a tego typu przesyłki sami nadajemy i osobiście odbieramy.