Czy warto otworzyć biznes w galerii handlowej?

galeria handlowa forum radunia w gdańsku

Galerie handlowe to już stałe punkty miast dużej i średniej wielkości. Można powiedzieć, że wśród Polaków pójście do galerii handlowej przybiera momentami cechy kulturowe. Chodzimy do galerii nie tylko po to, żeby zrobić zakupy, ale również po to, by spędzić miło czas, czy zaznać rozrywki. Nic więc dziwnego, że w galerii powstają biznesy przeróżne – od sieci ubraniowych, przez restauracje, aż po kina oraz salony kosmetyczne i fryzjerskie.

Ci, którzy zamierzają otworzyć własny biznes, na pewno myśleli o tym, czy dobrym pomysłem nie byłoby zaczepienie się w którejś z miejscowych galerii handlowych. Warto jednak zastanowić się, jak to wygląda w praktyce i jakie są konsekwencje decyzji o otwarciu własnego punktu właśnie w centrum handlowym.

 ruchome schody w galerii handlowej

Biznes w galerii – jakie są zalety?

Niewątpliwie własny sklep w centrum handlowym to dobry sposób na to, żeby zwiększyć obroty swojej firmy. Większe obroty jednak nie zawsze muszą oznaczać większe zyski.

Do najważniejszych zalet biznesu w galerii należą:

  • możliwość dotarcia do większej grupy odbiorców, a więc potencjalnych Klientów, których w galeriach handlowych jest przecież naprawdę wielu,
  • lepsza promocja marki – ogłaszając się w Internecie, że otworzyliśmy właśnie punkt sprzedaży w galerii handlowej – możemy liczyć na to, że nasza marka zacznie być postrzegana jako bardziej profesjonalna i godna uwagi; dodatkowo warto pamiętać o tym, że nawet jeśli ktoś nie jest naszym Klientem (bo na przykład nie należy do grupy docelowej naszych usług czy produktów), to i tak będzie budował elementy świadomości naszej marki na rynku (mimowolnie zapamięta szyld naszego boksu oraz nazwę sklepu),
  • opieka zarządców galerii – w osobnych punktach ulokowanych gdzieś w mieście wszelkie kwestie techniczne oraz te związane z bezpieczeństwem należą do nas. To my odpowiadamy za brak prądu czy inne przypadki niewynikające bezpośrednio z naszej winy. W galerii płacimy czynsz i wiemy, że wszystko zostanie załatwione.

 galeria handlowa z wieloma sklepami

Biznes w galerii – jakie są wady?

Nie da się ukryć, że prowadzenie własnej firmy w galerii handlowej, podszyte jest również kilkoma wadami. Do najoczywistszych należą wysokie czynsze, jakie należy płacić właścicielom miejsca. Mówi się, że w boksach dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie! Znacznie tańsze są jednak wyspy handlowe. Wyspy te jednak nie nadają się do prowadzenia każdego rodzaju biznesu. Należy pamięta również, że jeśli nasza branża jest niszowa – to możemy nie zarobić tyle (nawet mimo obecność w galerii), by opłacić czynsz, zapłacić pracownikom i jeszcze zarobić.