3 zalety firmy rodzinnej

Firmy rodzinne to model biznesowy, który głównie obserwować możemy we Włoszech i krajach południowych. Jednak nie oznacza to, że nie dotarł on również i do nas. W Polsce istnieje wiele firm rodzinnych, opartych na wspólnych wartościach czy zażyłości emocjonalnej. Dziś zastanowimy się, jakie są zalety takiego rozwiązania i czy warto zakładać rodzinny biznes.

Niektórzy z nas są bardzo rodzinni, inni – mniej. Można śmiać się z powiedzenia, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, ale z drugiej strony istnieje duże prawdopodobieństwo, że biznes założony właśnie z członkami naszego klanu może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Dlatego właśnie dziś zastanowimy się nad plusami firm rodzinnych, w których każdy z członków familii pełni określoną funkcję.

Oto one:

rodzina na zdjęciu WIĘKSZA MOTYWACJA

Nie da się ukryć, że kiedy mamy poczucie robienia czegoś „dla siebie” lub „dla swoich”, to wykonujemy to staranniej, bardziej dokładnie, przywiązując większą wagę do tego, aby projekt wyszedł jak najlepiej. Firmy rodzinne cechują się tym, że w nich każdy z członków ma świadomość pracy na wspólne dobro, które faktycznie będzie dla nich mierzalne, a nie utonie gdzieś u obcego pracodawcy. Takie myślenie bardzo motywuje pracowników firm rodzinnych do działania. Stanowi bowiem motywację bez motywacji. Zupełnie naturalną, opartą o chęć dobra dla bliskich nam osób.

ZACIEŚNIANIE WIĘZI

Decydując się na pracę w firmie rodzinnej, możemy liczyć na to, że nasze więzi z innymi członkami rodziny mocno się zacieśnią. Zaczniemy stanowić coraz silniejszy organizm, który spojony wspólnymi interesami i mocnymi chęciami odniesienia sukcesu, przełoży się na realne wyniki w biznesie oraz integrację rodziny. Wystarczy wyobrazić sobie, jak ludzie którzy nie znają się i poznają się dopiero w pracy potrafią się zaprzyjaźnić. Rodzina ma o tyle łatwiejszą sytuację, że jej członkowie już się znają i lubią.

splecione dłonie członków rodzinyZAUFANIE DO INNYCH

Zaufanie do pracowników to coś, co nierzadko trudno w sobie wykształcić, jeśli prowadzimy normalną firmę (a więc nie rodzinną). Zatrudniając nową osobę – nie znamy jej i sporo czasu minie, zanim zaufamy jej dostatecznie mocno. W tego typu firmach istnieje zawsze jakieś ryzyko, że ktoś nas oszuka, okradnie czy też nie będzie lojalny.

W firmach rodzinnych takie sytuacje na ogół nie mają miejsca. Członkowie rodziny w sposób naturalny ufają sobie, czują się przy sobie bezpiecznie i wzajemnie motywują się do pracy. Zachowują przy tym wysoki stopień lojalności i oddania dla firmy.